Schlüter®-DITRA 25

Uygulama ve Fonksiyon

Schlüter®-DITRA 25, kırlangıç kuyruğu şeklindeki karesel oluklu yapısıyla, arka yüzeyinde elyaf bulunan polietilen yalıtım membranıdır.

Seramik uygulamaları için tasarlanmış olan Schlüter®-DITRA 25 su yalıtım membranı, içeride nemde buhar basınç dengeleyici tabaka ve problemli zeminlerde ayırıcı tabaka olarak hizmet eder. Schlüter®-DITRA 25 ’i yapıştırmak için zemin üzerine uygun seramik yapıştırıcısını (3 x 3 mm veya 4 x 4 mm) taraklı mala ile sürün. Schlüter®-DITRA 25’in alt tarafındaki elyaf donatı tüm yüzeyiyle tamamen yapıştırılmalıdır. Burada, yapıştırıcıdaki örgü, mekanik sabitlemeyi sağlar.

Seramik kaplama direkt Schlüter®-DITRA 25’in üzerine döşenir, burada Schlüter®-DITRA 25 membranın karesel boşluklarındaki seramik yapıştırıcısına sabitlenir. Schlüter®-DITRA 25 üzerine sıva veya şap gibi kaplama malzemeleri de uygulanabilir.

Fonksiyonların Özeti:

a) Ayırma
Schlüter®-DITRA 25, kaplamayı zeminden ayırır ve böylece seramik kaplama ve zemin arasındaki çeşitli şekil değişikliğine neden olan gerilimler nötralize olur. Aynı şekilde zemindeki kılcal çatlaklar örtülerek, seramik kaplamaya taşınması önlenir.


b) Su izolasyonu
Schlüter®-DITRA 25, büyük ölçüde su buharı difüzyonunu engelleyen su geçirimsiz polietilen yalıtım membranıdır. Duvar birleşimleri veya yapı elemanları bağlantıları usulüne göre yapıldığında, Schlüter®-DITRA 25 ile basınçlı olmayan suya karşı yalıtım sağlanır.
Ek yeri kapatıcılarında, duvar bağlantı yerlerinde ve ek parça bağlantılarında usulüne uygun olarak, Almanya’da geçerli ZDB-broşürü “iç ve dış mekanlarda üstü seramik ve levha kaplamalı ek yerlerin izolasyonu” ile ilgili direktiflere dayanarak, Schüler-DITRA 25 ile karelaj kullanılarak ek yerlerinin yalıtımı sağlanabilir.

CE veya yapı denetim kontrol belgesine uygun çalışılması gereken alanlarda, sadece sistem tarafından test edilmiş ince harç kullanılmalıdır. Bunlar, bu veri sayfasında belirtilen adresten öğrenilebilir.

Schlüter®-DITRA 25, zemin konstrüksiyonunu işleyen rutubet nedeniyle meydana gelen hasarlara karşı veya agresif maddelere karşı korur.


c) Buhar basıncı dengeleyici
Schlüter®-DITRA 25’in altındaki birbirine bağlı açık hava kanalları, alt tabakadaki rutubetin buharlaşmasını ve böylece buhar basıncının nötralize olmasını sağlar.


d) Ağırlığın dağıtılması

Schlüter®-DITRA 25, seramik kaplama üzerinde baskı yapan, ince harç ile doldurulmuş kare biçiminde, çukurlu zemin üzerindeki ağırlığı direkt yer altına aktarır. Bu nedenle Schlüter®-DITRA 25 üzerine döşenmiş seramik kaplamalar yüke dayanıklıdır. Yoğun trafiğin olduğu yerlerde (örneğin sanayi alanlarında) seramikler, kullanım alanına göre yeterli kalınlıkta ve basınca dayanıklık göstermelidirler. Almanya’da geçerli ZDB-broşürü “mekanik olarak yüksek dayanıklıkta olan seramik zemin kaplamaları" uyarınca direktif ve seramik kalınlıkları dikkate alınmalıdır.
  
Yükün büyük olduğu alanlarda, seramiklerin, tamamen yüzeye gömülü olması gerekir. Schlüter®-DITRA 25 temas kaplamasının, toplam alanın ortalama %50’sini kaplamış olması gerektiği dikkate alınmalıdır. Bu durum, büyük yük olan noktalarda gereken basınç dayanıklığının azalmasına neden olur. Seramik döşemelere sert cisimle vurmaktan kaçınılmalıdır. Seramik ebatları en az 5 x 5 cm büyüklüğünde olmalıdır.

e) Kendinden yapışkanlı bant

Schlüter®-DITRA 25, elyaf dokunun ince beton harcı ile zemine yapışmasını ve ince beton harcının, girintilere mekanik olarak tutturularak seramik kaplamanın zeminine sağlam bir şekilde yapışmasını sağlar. (laborutuar test değerleri ortalama ≥ 0,2 N/mm²). Schlüter®-DITRA 25, bu nedenle hem duvar, hem de zeminde kullanılabilir. Duvar kaplamalarında ek olarak sabitleme dübeli kullanılabilir.

Paylaş

İzolasyon Ürünleri

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?